Eliel Lazo & Cuban Funk Machine | Fredag den 4. marts 2016 på Gyngen

eliel lazo 2 Fredag den 4. marts på Kultur Gyngen, Mejlgade 53 – Århus C. Adgang fra kl. 21:00. Entré kr. 100,-

 

Cubansk, inciterende salsatoner er der i udsigt under denne vinter aften på Kultur Gyngen. Arrangementet er består af cubanske musikere, med en lang tradition for hede salsa rytmer. Den dansevenlige musik leveres af cubanske ” Eliel Lazo El Conguero”. Det 6 – mand/kvinde store salsaorkester introducerer de sidste fra Eliel Lazo.

Intro salsaundervisningen varetages af Susanne Siw. Susanne er en garvede og populær underviser. Intro i salsa starter kl. 21:30 og slutter kl. 22:15. Alle er yderst velkommen til Susannes intro undervisning i salsa inden bandet går på scenen kl. 22:30.

Et af Cubas største talenter på congatrommer Eliel Lazo har slået sig ned i Danmark. I 2011 udgav han sit album Eliel Lazo el Conguero (2011 Danish Musik Awards bedste årets World CD) efter at have optrådt som backing musiker i mange internationale sammenhænge, bl.a. i Danmark med Savage Rose, The Antonellie Orchestra, Danmarks Radios Big-Band og hans mere jazzede projekt med Jonas Johansen: Black and White. Eliel er perkussionist og vokalist i sit band. Og i 2015 udkom han med sit album Eliels Cuban Funk Machine.

Om Eliel Lazos orkester kan man hente yderligere inspiration på: itunes.apple.com, youtube.com, facebook.com, amazon.com, challengerecords.com, timba.com, solarlatinclub.com, soundcloud.com, m.fl.

Vi ser frem til at modtage dette energisk og professionel salsaorkester. Til pausen og efter band er det klubbens DJ , som sørger for at føre festen videre med god dansevenlig salsa fra DJ pulten.

Entré kr. 100,-