Gilito el Sonero de Moda| Fredag den 05. maj 2017 på Casa V58

5 mayo 17

Fredag den 05. maj på Casa V58 Vestergade 58, 8000 Aarhus C

Adgang fra kl. 20:30. Entré kr. 100,-

“ Gilito el Sonero de Moda ”

Program:
Adgang til eventet kl. 20:30

Intro i salsa kl. 21:00 – 21:45

Band kl. 22:00 (2 sæt af ca. 50 minutter hvert plus ekstra numre)

CasaV58 lukker kl. 04.00

Vi har haft chancen til at kapre store kunstner på turné i Europa. Club Camaleon har den ære at kunne præsentere Gilito el Sonero de Moda, sammen med to berømtheder fra Cuba, pianist, solist og musikalske leder, Gabriel Hernández, der er på turné sammen med endnu en celebrity, Alfred Hubert Thomson G, saxofonist, koreograf, musikalsk leder, komponist. Begge har ofte spillet med kendte skikkelser af internationalt format, som Isaac Delgado, Irakere, Buenas Vista Social Club,Cubanísimo, Afro Cuba All Stars (hvor Gilito er en fast del af ensemblet), Tito Puentes, Greg Fishman, Arturo Sandoval, Paquito D’Ribera, Chick Corea, Herbie Hancock, Ray Charles m.fl.
Dette 7 mand ensemble aflægger besøg hos os fredag den 5. maj på CasaV58, Vestergade 58 – 8000 Århus C. Adgang er åben kl. 20:30. Introundervisning kl. 21:00 til 21:45 med Salsaboyz som også sørger for DJ pulten og varieret dansevenlig salsatoner.
Den øvrige besætning af Gilito el Sonero de Moda består af selvsamme Gilito Piñera, bandleder, komponist, koreograf og sanger samt navne som, Amik Guerra, trompetist, perkussionist og koreograf med udmærkelser fra Escuela Nacional de Arte i Havana. Eliel Lazo, perkussionist, congas, Tony Moreaux, perkussionist, Yasser Pino Morejón, bas og guitar.
Efter bandet er klubbens DJ, som leger med DJ pulten og smider dansevenlig salsa i æteren. Derefter fortsætter festen med Mexico fest til kl. 04:00.
Entré Kr. 100,- (Entréen inkluderer en velkomstdrink til de første 50. Rabatter: Studerende kr. 20,- Grupper på 5 personer sammen og opefter kr. 20,-)