Little Havana | Lørdag den 1. oktober 2016 på Atlas

011016 Camaleon

Lørdag den 1. oktober på Atlas, Vester Alle 15 – 8000 Aarhus C

Adgang fra kl. 20:00. Entré kr. 100,-

 ” Hot og Dansevenlig Eferårssalsa med Little Havana”

Årets forårskoncert lover frisk og tropisk salsa. Klubben præsenterer et band med energi, danse vibrationer og sprudlende toner når den århusianske 8 – mand/kvinde store salsaorkester ” Little Havana ” lokker på dansegulvet. Bandet anføres af den århusianske sangerinde, Diana Meldgaard, der med lige dele charme, energi og frækhed river tilskuerne og det dansende publikum med på en tur i den hede salsa, som Club Camaleon præsenterer lørdag den 1. oktober på Atlas, Vester Allé 15 midt i Århus, over for Møller Parken. Der er adgang fra kl. 20.00.

Sædvanen tro, er der også gjort plads til intro undervisning i salsa. Intro-undervisningen anføres af charmerende og stilfuld Susanne Siw. Denne starter kl. 20:30. Derefter gør bandet sin entré kl. 21:30. Så er vi klar til at skyde forførende dansetoner ind.

Little Havana (som indtager scenen kl. 21:30) er et vaskeægte salsa-party-orkester fra Århus. Stilen breder sig fra tilbagelænet traditionel cubansk ”son”, kendt fra filmen ”Buena Vista Social Club”, til hypermoderne salsa/ timba-numre inspireret af vor tids Cuba. Bestående af en flok glade og energifyldte musikere.
Orkesteret vil kunne spille op til fest for det danseglade publikum med mange dansevenlige numre og god energi. Samtidig vil små intime sammenhænge med et mere lyttende publikum også være et godt forum.
Det har fra starten været orkesterets idé, at nå ud til så mange salsa-interesserede mennesker som muligt. Derfor har Little Havana gjort det til sit varemærke, at blande kendte popnumre – fortolket som salsa – ind i repertoiret. Denne genkendelighed og ønsket om at nå ud til et bredere publikum, har gjort bandet meget populært og efterspurgt på rekordtid.
Musikerne har en årelang erfaring med salsa/latin/pop-genren i så forskellige sammenhænge som: Jorge Cordero/Los Gran Daneses, Latin Dance Band, Llegó la Hora, Mek Pek Partyband.

Little Havana er: Diana Meldgaard, sang, güiro, Claude Chichon, kor, maracas, Kent Søgaard, piano, kor, Johannes Jørgensen, bas, Bo Johansen, congas, Kim Neergaard, timbales, Storm Kleist, trombone, Jens Overby, trombone.

Efter bandet overtager klubbens DJ’er og fortsætter festen med at lokke jer til salsa benspjæt og hoftevrid på dansegulvet.

Entré kr. 100,-